Czeremcha – uprawa i zastosowanie jednego z najpiękniejszych wiosennych drzew

Czeremcha amerykańska Czeremcha amerykańska

Czeremcha zwyczajna (Prunus padus) to drzewo należące do rodziny różowatych, do której należy większość uprawnych roślin sadowniczych. Drzewo na pierwszy rzut oka podobne do setek innych, jednak gdy kwitnie, zmienia się nie do poznania.

Pachnące czeremchy należą do najpiękniejszych wiosennych drzew – to pierwsze kwitnące drzewko na przełomie kwietnia i maja, spektakularnie rozwijające różowe kwiatostany i mające intensywny zapach kwiatów, a pod koniec pięknie odpadające płatki.

Jest wiele powodów, dla których w każdym ogrodzie powinna kwitnąć chociaż jedna ozdobna czeremcha. Drzewa te towarzyszą człowiekowi od niepamiętnych czasów. Kiedyś zaliczano je do drzew użytkowych, dzisiaj znów wracają do łask jako drzewka zdobne i mimo że nie jest to typowa roślina ogrodowa, bywa często spotykana wśród zabudowań, w wielu polskich sadach i ogrodach.

Ponadto czeremcha zwykle jest licznie oblegana przez pszczoły ze względu na pachnące i miododajne kwiaty. Stąd też jej liczne występowanie w pobliżu pasiek z ulami.

Opis

Czeremcha jest zwykle niewielkim, wielopniowym i rozgałęzionym krzewem, wyrastającym na wysokość 5-8 m, o niezwykle gęstej koronie. Drzewa czeremchy mogą mieć wysokość do 15 m, jednak ich korona jest węższa. Ich pędy niezwykle szybko drewnieją i tworzą małe pieńki. Czeremcha dobrze czuje się w pobliżu lasów liściastych, jak też w ochronie wyższych drzew. Ma matowe, eliptyczne liście charakteryzujące się kępkami włosków przy nerwie od spodu.

Kwiaty czeremchy zwyczajnej mają zwisające grona wydzielające intensywny, duszący zapach, przypominający nieco zapach migdała. Po przekwitnięciu charakterystycznych kwiatów pojawiają się liczne kuliste i błyszczące owoce. Po okresie dojrzewania mają intensywną, czarną barwę i znajdują szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie.  

Odmiany drzew

Czeremcha zwyczajna – przez sadowników nazywana też czeremchą pospolitą, czeremuchą, śliwą kocierpką czy smrodynią – parę tygodni po rozwinięciu liści zakwita niewielkimi, białymi kwiatami zebranymi w kwiatostan wyglądem przypominający kasztanowiec. To bardzo malownicze drzewo o przewisających gałęziach. Udoskonalona przez ogrodników w odmianie „Colorata” jest chętnie wykorzystywana w projektowaniu wiosennych ogrodów ze względu na liście o purpurowobrązowej barwie, obsypane różowymi kwiatkami. Przybiera formę niewielkiego drzewka bądź wysokiego krzewu.

Natomiast czeremcha amerykańska (Prunus serotina) to okazałe drzewo rosnące nawet na wysokość 10-20 m. Ma ciemnozielone liście, które obficie kwitnie na biało i daje słodkie, czarne owoce. Odmiana ta nazywana jest późną. Od czeremchy zwyczajnej odróżniają ją zarówno wygląd liścia, wielkość kwiatu, smak owoców, jak i wymagania uprawowe. Jej owoce wyglądem podobne są do okrągłych, czarnych jagód. Są smaczne, w smaku słodkie z delikatną nutką goryczki. Nadają się do przetworów. Prunus padus jest ceniona jako upiększający dodatek owocowego sadu lub ogrodu, natomiast Prunus serotina jest bardzo miododajna, co zapewnia jej względy u osób posiadających pszczoły.

czytaj dalej...

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki