Fasola Goldpantera - smaczna odmiana fasoli o typowo amatorskich cechach

Fasola Goldpantera to jedna z najbardziej wartościowych odmian fasoli szparagowej o typowo amatorskich cechach. Jej strąki są bardzo smaczne, dojrzewają nierównomiernie, więc nie znajduje zastosowania w uprawie towarowej.

Opis

To wczesna odmiana fasoli szparagowej. Jej rośliny mają karłowaty pokrój, maksymalnie osiągają wysokość nieco większą niż 50 centymetrów. Goldpantera to fasola o średnim stopniu wczesności – od siewu musi upłynąć około 65-70 dni do uzyskania pierwszego zbioru.

Charakteryzuje się dużą plennością i rozłożonym w czasie dojrzewaniem, zbiór jest nieco wydłużony. Jej strąki mają żywy, żółty kolor są proste i cienkie, kuliste w przekroju. Mają 13-15 centymetrów długości i około 8 milimetrów szerokości. Jest to jedna ze smaczniejszych odmian fasoli szparagowej.

Zastosowanie  

Goldpantera to odmiana fasoli, która polecania jest do uprawy pod osłonami. Ze względu na karłowaty pokrój może być wysiewana do tuneli foliowych. Nadaje się jednak także do uprawy w gruncie.

Jest to raczej odmiana amatorska – ze względu na rozłożony w czasie zbiór mniej nadaje się na plantację towarową, ale przeważająca część jej strąków ma jakość handlową. Większość strąków osadzona jest w górnej części rośliny, co znacznie ułatwia zbiór.

Jest to odmiana polecana szczególnie do bezpośredniego spożycia – w mniejszym stopniu nadaje się do konserwowania i mrożenia. Wykazuje dużą odporność na antraknozę i bakteriozę fasoli.

RÓŻNE OBLICZA FASOLI – POZNAJ JE, MIERZĄC SIĘ Z NASZYMI PYTANIAMI [QUIZ]

[1/12] Jakiego koloru są nasiona popularnej w Polsce fasoli Jaś?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki