Fasola Igołomska - popularna odmiana fasoli hodowanej na suche nasiona

Fasola Igołomska to jedna z najbardziej popularnych odmian fasoli hodowanej na suche nasiona. Tworzy duże strąki, w których znajdują się białe, duże i bardzo smaczne nasiona, świetnie nadające się zarówno do bezpośredniego spożycia, jak i przetworzenia.

Opis

Ta bardzo wczesna odmiana fasoli tworzy niewysokie rośliny, które osiągają maksymalnie 50 centymetrów wysokości. Ma wzniesiony pokrój i nie wykazuje tendencji do nadmiernego zagęszczania się. Dojrzewające równomiernie strąki są bardzo łatwe do wymłócania.

Nasiona mają cylindryczny lub cylindrycznie-wydłużony kształt. Są białe, delikatnie żyłkowane, najczęściej duże lub średnie – 1000 nasion waży około 400 gramów. Fasola Igołomska wyróżnia się dużą plennością – plon suchych nasion wynosi od 2,5 do 3,5 ton z hektara.

Zastosowanie

Fasola Igołomska cieszy się dużą popularnością zarówno właścicieli dużych upraw nasiennych, jak i ogrodników amatorów. Jest niewymagająca i bardzo plenna, tworzy dobrej jakości plon o równomiernym dojrzewaniu.

Odmiana nadaje się do bezpośredniego spożycia, ale równie dobrze można ją zakonserwować. W puszkach nie traci koloru, smaku ani wartości odżywczych. Jest wartościowym źródłem białka – szacuje się, że nasiona zawierają go aż 24%. Wykazuje dużą odporność na antraknozę i wyleganie.

RÓŻNE OBLICZA FASOLI – POZNAJ JE, MIERZĄC SIĘ Z NASZYMI PYTANIAMI [QUIZ]

[1/12] Jakiego koloru są nasiona popularnej w Polsce fasoli Jaś?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki