Fasola Laurina - wczesna odmiana fasoli szparagowej o smacznych strąkach

Fasolę Laurina wyróżnia niezwykły smak strąków. Nadaje się do spożycia bezpośredniego i jest często wykorzystywana w przetwórstwie. Jej niewielkie wymagania i karłowaty pokrój roślin sprawiają, że nadaje się do uprawy wielkotowarowej.

Opis

Od wysiania do zbioru fasoli Laurina nie upływa dużo czasu – jest to jedna z najwcześniejszych odmian fasoli szparagowej, jej okres wegetacyjny trwa zaledwie 72 dni.

Jej rośliny są niskie, karłowate – osiągają od 25 do maksymalnie 35 centymetrów wysokości. Dość gęsto ulistnione, mają zwarty, dość skupiony pokrój.  Pojawiają się na nich długie strąki, intensywnie jasnożółte z połyskiem.

Przeciętnie osiągają od 11 do 13 centymetrów długości, są okrągłe w przekroju. Mają prosty kształt, są pozbawione włókna i bardzo smaczne. Odmiana wyróżnia się delikatnością smaku.

Zastosowanie

Jest to bardzo plenna odmiana, która przeznaczona jest i do uprawy amatorskiej, i do uprawy wielkotowarowej, z przeznaczeniem na handel. Strąki o wartości handlowej stanowią bardzo duży odsetek plonu ogólnego.

Są wartościowym surowcem do przetwórstwa, dobrze sprawdza się także spożywana bezpośrednio. Laurina jest niezwykle odporna na choroby typowe dla fasoli, szczególną odporność wykazuje wobec antraknozy i bakteriozy obwódkowej.

Ze względu na skoncentrowane dojrzewanie i rozłożenie strąków szczególnie w górnej części rośliny, nadaje się do zbioru mechanicznego.

RÓŻNE OBLICZA FASOLI – POZNAJ JE, MIERZĄC SIĘ Z NASZYMI PYTANIAMI [QUIZ]

[1/12] Jakiego koloru są nasiona popularnej w Polsce fasoli Jaś?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki