Ogórek Marcel F1 – wysoce odporna odmiana, polecana do konserwowania

Ogórek Marcel F1 to odmiana mieszańcowa o charakterystycznej, szorstkiej skórce, której strukturę zawdzięcza licznym brodawkom niewielkich rozmiarów. Najistotniejsze jest w niej jednak to, że wywodzące się z niej rośliny świetnie radzą sobie z mączniakami – zarówno prawdziwym, jak i rzekomym.

Opis

Odmianę tę określa się jako wczesną. Rośnie w miarę silnie, a większa część wykształcanych przez nią kwiatów jest żeńska. Owoce z kolei cechują się wyrównanym i regularnym kształtem – są walcowate, ale lekko zwężają się ku końcom. Najbardziej charakterystyczna pozostaje jednak ich zielona skórka, pokryta bardzo drobnymi brodawkami, których liczba sprawia, że powierzchnia owocu wygląda na mocno nierówną. Co ważne, ogórki odmiany Marcel F1 są pozbawione goryczy, dzięki czemu znajdują zastosowanie w produkcji przetworów – można je konserwować i kisić.

Uprawa

Zaleca się, aby nasiona w ilości 2 kg/ha wysiewać w pierwszej połowie maja. Należy zachować przy tym odpowiednią rozstawę, która powinna wynosić ok. 10–15 × 80–100 cm. W każdym rzędzie można siać nasiona pojedynczo lub po 2–3 w jednym punkcie. Przestrzegając terminu siewu, plonu można się spodziewać od połowy lipca do połowy sierpnia. Pamiętajmy, że ogórki wymagają podłoża dobrze utrzymującego wilgoć oraz przepuszczalnego. Gleba musi być także ciepła i żyzna, a w razie potrzeby – kilkakrotnie nawożona. Istotny jest również poziom pH, który powinien być zbliżony do obojętnego (od 6,8 do 7,0).

Właściwości

Główną zaletą tego ogórka okazuje się jego wysoka tolerancja na porażenie zarówno przez mączniaka prawdziwego, jak i rzekomego. Poza tym Marcel F1 jest bardzo plenny, przy czym zaznacza się, że zdecydowanie przewyższa inne odmiany pod względem wielkości plonu wczesnego.

Dagmara Deska

OCEŃ SWÓJ STAN WIEDZY NA TEMAT OGÓRKÓW! [QUIZ]

[1/10] Ogórki pochodzą z:

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki