Pomidor Malinowy Ożarowski - plenna odmiana o charakterystycznym smaku owoców

Pomidory Pomidory

Pomidor Malinowy Ożarowski ceniony jest przede wszystkim ze względu na swoją dużą plenność. Jego smak z kolei budzi odrobinę kontrowersji – jedni będą go uwielbiać, inni zaś narzekać na jego nijakość, a wręcz mdłość. Tego typu cechy są jednak kwestią gustu. Jeśli ktoś jest fanem odmian malinowych, to ta również powinna mu się spodobać. Tym bardziej, że jest to pomidor wczesny o bardzo dobrej strukturze plonu.

Opis

Roślina ta należy do odmian wysokich, ale takich o ciągłym i silnym typie wzrostu oraz o luźnym pokroju. Jej liście określi się jako ziemniaczane, a grona – jako złożone i przy tym średnio długie. Same owoce Malinowego Ożarowskiego będą z kolei kuliste, bez zielonej piętki, ale za to lekko żebrowane i bez tendencji do zniekształceń. Wagowo zaliczy się je do klasy średniej – jeden pomidor ukształtuje się między 100 a 120 gramami. Skórka (mająca niewielką skłonność do pękania w zmiennych warunkach uprawowych) ubarwi się na intensywny różowy, podobnie jak miąższ. Na jego temat można jeszcze dodać, że jest dosyć twardy, ale przy tym średnio mięsisty. Poza tym będzie miał równomiernie rozmieszczone nieliczne komory nasienne oraz prawie niewidoczny rdzeń.

Uprawa

Ze względu na to, że Malinowy Ożarowski to roślina wysokorosnąca, należy go uprawiać zawsze przy palikach. Ogólnie jest to odmiana gruntowa przeznaczona do uprawy w polu, ale można ją także hodować w wysokich tunelach foliowych. Nasiona wysiewa się od drugiej dekady marca do pierwszej dekady kwietnia. Do gruntu rośliny przesadza się w połowie maja w rozstawie mniej więcej 50 cm × 50 cm.

Zbiór

Jak już wspomniano, Malinowy Ożarowski jest odmianą niezwykle plenną i wczesną. Zazwyczaj owoce będą się nadawały do pierwszego zbioru nawet po ok. 55 dniach od sadzenia; najpóźniej zaś – w mniej więcej 70 dni po. Warto dodać, że pomidory należące do tej odmiany mają wysoką wartość handlową, ponieważ są niezwykle wyrównane pod względem kształtu i koloru.

Autor: Dagmara Deska

Bibliografia:

  1. Babik I., Pomidory na działki, „Działkowiec”, nr 3/2009, s. 54–55.
  2. Balcerzak J., Legańska Z., Warzywnictwo, Warszawa 2000, s. 146.
  3. Borowiak J., Pomidory w polu, Warszawa 2007, s. 53–54.
  4. Rumpel J., Uprawa pomidorów polowych, Kraków 2007, s. 36.
  5. Waniorek A., Waniorek L., Pomidory. Energia dla zdrowia, Warszawa 1999, s. 9.

INNA STRONA POMIDORA – ODKRYJ NIETYPOWE FAKTY NA JEGO TEMAT! [QUIZ]

[1/10] Ile ważył największy pomidor na świecie?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki