Pomidor Malinowy Olbrzym - nowa odmiana amatorska ceniona za dużej wielkości owoce

Pomidor Malinowy Olbrzym to jeden z nowszych przedstawicieli odmian malinowych. Ceniony jest za swój niepowtarzalny smak oraz rozmiar zradzanych przez siebie owoców. Ogólnie osiągają one wagę powyżej 200 g, ale notuje się, że jeden pomidor może mieć nawet kilogram (!). Jest to roślina raczej amatorska i chętnie uprawiana przez działkowców.

Opis

Odmiana ta zaliczana jest do wysokorosnących o ciągłym typie wzrostu. Rośnie jednak średnio silnie i osiąga luźny pokrój (rzadziej: umiarkowanie zwarty). Wytwarza przy tym pojedyncze grona, które zazwyczaj są dosyć krótkie. Same owoce z kolei zaskoczą swoimi ponadprzeciętnymi wymiarami. Poza tym będą miały charakterystyczny wygląd – kształtem przypominają spłaszczone kule o mocno żebrowanej powierzchni. Widoczne będzie także skorkowacone duże zagłębienie kielichowe.

Ważne jest również to, że w wypadku tej odmiany często ma się do czynienia z brakiem zaniku zielonej piętki, co może obniżać wartość owoców. Na szczęście nadrabiają one swoją pięknie różową skórką, a także malinowym miąższem o bardzo dużej mięsistości i jędrności. Będzie się on charakteryzował licznymi nieregularnie rozmieszczonymi komorami nasiennymi oraz pokaźnym rdzeniem.

Uprawa

Ponieważ jest to odmiana wysoka, zaleca się uprawę przy paliku i prowadzenie na 1–2 pędy w rozstawie 100 cm × 50 cm. Najlepiej wysiać nasiona pod osłonami na przełomie marca i kwietnia. Następnie, po uprzednim zahartowaniu, przesadzić do gruntu w drugiej dekadzie maja.

Zbiór

Malinowy Olbrzym to roślina plonująca regularnie, ale za to średnio późno. A zatem pierwszych owoców doczekamy się po ok. 75–80 dniach od posadzenia. Pomidory nadadzą się do oberwania nawet do początków września.

Autor: Dagmara Deska

Bibliografia:

  1. Babik I., Pomidory na działki, „Działkowiec”, nr 3/2009, s. 54–55.
  2. Borowiak J., Pomidory w polu, Warszawa 2007, s. 52.
  3. Rumpel J., Uprawa pomidorów polowych, Kraków 2007, s. 36.
  4. Waniorek A., Waniorek L., Pomidory. Energia dla zdrowia, Warszawa 1999, s. 9.

INNA STRONA POMIDORA – ODKRYJ NIETYPOWE FAKTY NA JEGO TEMAT! [QUIZ]

[1/10] Ile ważył największy pomidor na świecie?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki