Pomidor Maliniak - malinowa odmiana karłowa przeznaczona do uprawy amatorskiej

Pomidor Maliniak to jedyna malinowa odmiana wśród tych karłowych sztywnołodygowych. Przeznaczona jest raczej do uprawy amatorskiej, a jej hodowcy powinni być zadowoleni z jakości owoców. Malinówki bowiem można wykorzystywać na wszelkie sposoby, a to ze względu na to, że nie tylko smakują intensywnie, lecz także mają naprawdę dużo soku. Najczęściej jednak spożywa się je na surowo.

Opis

Maliniak rośnie średnio silnie, a jego pokrój określa się jako umiarkowanie zwarty. Ogólnie opisuje się go jako takiego niewymagającego palikowania, jednak hodowcy zauważają, że raczej ciężko się bez niego obyć, ponieważ jest to odmiana bardzo plenna. W wyniku tego pod wpływem ciężaru owoców pędy mimo wszystko będą się pokładać na ziemi. Oczywiście można je na niej pozostawić, ale tylko wtedy, gdy zabezpieczy się podłoże włókniną lub czarną folią.        

Same grona uformują się w większości jako pojedyncze, częściowo także jako podwójne, ale krótkie. Owoce będą dosyć spore – waga wyniesie ok. 80–100 g – kulistospłaszczone, o dosyć twardym i ścisłym miąższu; nie wykażą tendencji do zniekształceń. Skórka z całkowicie zielonej zmieni się w malinową (wtedy także zniknie piętka). Będzie przy tym lekko żebrowana i z niewielką skłonnością do pękania. Miąższ także wybarwi się na różowo. Rdzeń okaże się słabo widoczny, a duża liczba komór nasiennych rozłoży się w miarę regularnie.

Zbiór

Nasiona tej odmiany powinno się siać od końca marca do końca kwietnia. Ogólnie roślina ta dojrzewa średnio późno, czyli w ok. 75–80 dni po posadzeniu w polu lub pod osłonami.

Wytrzymałość

Zauważa się, że w zwartej uprawie Maliniak wymaga intensywnej ochrony przed szarą pleśnią. Dobrze wtedy zastosować preparat Switch 62,5 WG – niezależnie od tego, czy będzie to uprawa w gruncie, czy pod osłonami.

Przeznaczenie

Ponieważ Maliniak charakteryzuje się naprawdę wysokimi walorami smakowymi, to najczęściej i najchętniej spożywa się go na surowo. Dobrze nada się jednak także do soków czy przecierów oraz na coraz popularniejsze słodkie ketchupy.

Autor: Dagmara Deska

Bibliografia:

  1. Borowiak J., Pomidory w polu, Warszawa 2007, s. 38–39.
  2. ForumOgrodnicze.info, Pomidor karłowy Maliniak.
  3. PlantiCo.pl, Pomidor, typ malinowy: Maliniak.
  4. Program ochrony roślin warzywnych 2014, red. A. Czarnocka, Warszawa 2014, 91.
  5. Rumpel J., Uprawa pomidorów polowych, Kraków 2007, s. 32.
  6. Waniorek A., Waniorek L., Pomidory. Energia dla zdrowia, Warszawa 1999, s. 9.

INNA STRONA POMIDORA – ODKRYJ NIETYPOWE FAKTY NA JEGO TEMAT! [QUIZ]

[1/10] Ile ważył największy pomidor na świecie?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki