Pomidor Maskotka - wysoko plenna i odporna na choroby odmiana typu cherry

Pomidory Pomidory

Pomidor Maskotka należy do wybitnie amatorskiej odmiany typu cherry. Świetnie sprawdzi się w uprawie w donicach ustawionych na parapecie czy na werandzie. Pozytywnie zaskakuje swoim smakiem i wysoką plennością. Poza tym jest mało wrażliwy na choroby i w ogóle nie jest porażany przez zarazę ziemniaka, co składa się na kolejne plusy mogące zachęcić do zasiania jego nasion.

Opis

Roślina ta zaliczana jest do karłowych samokończących o łodygach pośredniego pokroju. Te z kolei, wraz z liśćmi, uznawane są za trujące, dlatego po wszelkich zabiegach pielęgnacyjnych – a tym bardziej po oberwaniu pomidorków – należy koniecznie umyć ręce. Ogólnie ten typ łodygi uznaje się za umiarkowanie rozgałęziony. Cała roślina osiągnie zaś średnio zwarty pokrój o kształcie parasolowym i z pięknymi wydłużonymi gronami.

Same pomidory będą małe (waga w granicach 30–50 g, średnica: 2–4 cm), trochę jajowate, z gładką i intensywnie czerwoną skórką, bez zielonej piętki, która na dodatek jest pozbawiona skłonności do pękania. Miąższ okaże się dosyć twardy, jednolity. Oprócz tego będzie w nim mało komór nasiennych, co nie wyklucza także słabej widoczności rdzenia.

Uprawa

Mniej więcej na przełomie marca i kwietnia należy wysiać nasiona do skrzynek. Następnie w drugiej połowie maja siewki pikujemy i przesadzamy do doniczek o średnicy co najmniej 8 cm każda, gdzie pozwalamy im swobodnie wyrosnąć. Nie będą one bowiem wymagały cięcia ani palikowania. Pamiętajmy także o tym, aby roślinki te postawić w miejscu dobrze nasłonecznionym i by regularnie podlewać je letnią wodą u podstawy – tak, aby nie moczyć liści, co mogłoby doprowadzić do rozwoju chorób grzybiczych.

Zbiór

Maskotka dojrzewa wcześnie – po mniej więcej 65–70 dniach od siewu (sierpień i początek września), choć zauważa się, że pierwsze owoce mogą pojawić się nawet po 55 dniach, czyli w połowie lipca. Plon można mierzyć w kilogramach.

Autor: Dagmara Deska

Bibliografia:

  1. Balcerzak J., Legańska Z., Warzywnictwo, Warszawa 2000, s. 148.
  2. Biesiada A., Kołota E., Orłowski M., Warzywnictwo, Wrocław 2007, s. 366–367.
  3. Borowiak J., Pomidory w polu, Warszawa 2007, s. 32.
  4. Polese J.-M., Pomidory: odmiany i uprawa, Warszawa 2008, s. 54–57, 66.
  5. Rumpel J., Uprawa pomidorów polowych, Kraków 2007, s. 29.
  6. Waniorek A., Waniorek L., Pomidory. Energia dla zdrowia, Warszawa 1999, s. 10.

INNA STRONA POMIDORA – ODKRYJ NIETYPOWE FAKTY NA JEGO TEMAT! [QUIZ]

[1/10] Ile ważył największy pomidor na świecie?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki