Pomidor Pokusa - amatorska odmiana typu cherry, dobra do bezpośredniego spożycia

Pomidory Pomidory

Pomidor Pokusa należy do odmian typu cherry, przeznaczonych do bezpośredniego spożycia. Jego przydatność w przemyśle przetwórczym określa się raczej jako słabą, za to coraz częściej zradzane przez niego owoce stają się nieodzownym składnikiem sałatek czy po prostu – codzienną przekąską. Odmianę tę określa się jako amatorską.

Opis

Pokusę charakteryzuje się jako roślinę wysoką o ciągłym, ale umiarkowanym typie wzrostu. Jej pokrój będzie luźny, a bardzo długie i złożone grona w większości zaprezentują się okazale. Składające się na nie owoce zaś to typowe pomidorki koktajlowe – okrągłe, gładkie, bez zielonej piętki i, oczywiście, przy tym wszystkim małe (waga jednego okazu: 10–20 g, średnica: 2–3,5 cm). Ich ubarwienie zmieni się z początkowo białozielonego lub jasnozielonego w intensywnie czerwone. Tak samo czerwony będzie również mało mięsisty miąższ o niewyraźnym rdzeniu i niewielu równomiernie rozłożonych komorach nasiennych.

Uprawa

Ponieważ pomidor Pokusa należy do odmian wiotkołodygowych, powinno się go palikować i prowadzić na dwa pędy. Można go uprawiać zarówno pod osłonami, jak i w polu. Zawsze jednak nasiona wysiewamy na przełomie marca i kwietnia do pojemników znajdujących się w ciepłym miejscu. Jeśli chcemy pozostawić roślinki pod osłonami, to pikujemy je w rozstawie 10 cm × 10 cm. Jeżeli jednak zdecydujemy się na uprawę w gruncie, to musimy przesadzić je tam zaraz po przejściu majowych przymrozków. Wtedy rozstawa powinna wynieść 50 cm × 50 cm. Pamiętajmy też, że Pokusa potrzebuje w miarę lekkiej gleby o dużej zawartości składników pokarmowych.

Zbiór

Zbioru plonu zradzanego przez tę odmianę dokonuje się dosyć wcześnie i praktycznie zawsze ma się pewność, że będzie on obfity. Pierwsze oberwanie może nastąpić już w 65–70 dni od momentu sadzenia.

Autor: Dagmara Deska

Bibliografia:

  1. Borowiak J., Pomidory w polu, Warszawa 2007, s. 54–55.
  2. Rumpel J., Uprawa pomidorów polowych, Kraków 2007, s. 37.
  3. Waniorek A., Waniorek L., Pomidory. Energia dla zdrowia, Warszawa 1999, s. 10.

INNA STRONA POMIDORA – ODKRYJ NIETYPOWE FAKTY NA JEGO TEMAT! [QUIZ]

[1/10] Ile ważył największy pomidor na świecie?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki