Cebula Efekt – plenna odmiana polecana do długotrwałego przechowywania

Cebula Efekt zawdzięcza nazwę swoim niebywałym właściwościom, które sprawiają, że po długotrwałym przechowywaniu jej zgrubień (do czerwca) nawet 90% cebul może nadal stanowić plon handlowy wysokiej jakości. To jedyna taka odmiana dostępna na polskim rynku.

Opis

Efekt należy do cebul średnio wczesnych, ponieważ okres jej wegetacji trwa ok. 140–145 dni. Wytwarza zgrubienia umiarkowanych rozmiarów, które ważą zazwyczaj ok. 80 g. W kształcie są równomiernie kuliste, ich miąższ ma kolor białokremowy, a ciasno przylegające łuski wybarwiają się na ciemny odcień złota. Warto dodać, że miąższ cechuje się sporą zawartością suchej masy, która utrzymuje się w granicach 12%. Cebule prezentowanej odmiany z reguły przeznacza się do spożycia bezpośredniego, jednak równie dobrze sprawdzą się w konsumpcji po długotrwałym przechowywaniu, ponieważ z upływem czasu w ogóle nie tracą na jakości. Nieco gorzej nadają się do przetwórstwa, choć można użytkować je i w tym kierunku.

Właściwości

Przede wszystkim należy jeszcze raz podkreślić wysoką przydatność tej odmiany do długiego przechowania – nawet po upływie kilku miesięcy 90% cebul zachowuje znakomitą wartość handlową. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na doskonałą plenność cebuli Efekt, której poziom jest porównywalny z odmianą Sochaczewską. Norma jej wysiewu jest przy tym dość wysoka, gdyż wynosi od 800 tys. do 1 mln sztuk nasion na hektar.

Wartość odżywcza

Co ciekawe, w cebuli możemy znaleźć dużo bardzo wartościowych substancji. Przykładowo, jest ona bogatym źródłem związków siarki, tzw. fitoncydów, które cechują się działaniem bakteriobójczym. Znajdziemy w niej również spore pokłady witamin: E, K i tych z grupy B.

Dagmara Deska

NIE PŁACZ NAD CEBULĄ – ZMIERZ SIĘ Z NIĄ! ODPOWIEDZ NA PYTANIA DOTYCZĄCE TEGO WARZYWA [QUIZ]

[1/13] Z botanicznego punktu widzenia jadalna część cebuli (tzw. piętka) to:

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki