Kabaczek Złoty Cepelin – popularna odmiana bogata w składniki odżywcze

Złoty Cepelin jest bardzo znaną odmianą kabaczka, czyli rodzajem dyni zwyczajnej. Jest bogata w wartości odżywcze, zwłaszcza w witaminę C.

Opis

Roślina kabaczka Złoty Cepelin w pierwszej fazie tworzy niewielki krzaczek, który wraz z rozwojem zaczyna się coraz bardziej płożyć i może osiągnąć nawet półtora metra długości. Pierwsze owoce mają jasny, seledynowy kolor, w czasie dojrzewania zaczynają jednak żółknąć.

Dojrzałe kabaczki tej odmiany osiągają długość od 18 do 22 centymetrów i masę od 2 do 3 kilogramów. Mają cienką, bardzo delikatną skórkę w żywym, żółtym kolorze, na której można zauważyć nieliczne, ale wyraźne żebrowania.

Ich miąższ jest soczysty i przybiera kremowo-złotą lub jasnożółtą barwę. Owoce mają cylindryczny kształt, często lekko rozszerzają się ku dołowi.    

Zastosowanie

Młode owoce kabaczka Złoty Cepelin świetnie nadają się do konserwowania. Po przetworzeniu zachowują swój kolor i mają niezwykły smak. Starsze owoce lepiej sprawdzają się zjadane bezpośrednio, na ciepło, jako dodatek lub podstawa dań wegetariańskich. Można go przechowywać, gdyż po zerwaniu przez dłuższy czas zachowuje świeżość.

Jest to roślina ciepłolubna i z tego względu jej wysianie do gruntu jest możliwe dopiero, gdy temperatura powietrza będzie wyższa – najlepszym terminem jest maj. Ma spore wymagania glebowe – prawidłowo rozwija się na podłożu ciepłym, żyznym, o wysokim poziomie próchnicy i dobrze nawilżonym.

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki