Dynia Olga - łatwa w uprawie, odporna na mróz dynia bezłupinowa

Ze względu na niewielki pokrój roślin, dynia Olga jest dobrym rozwiązaniem dla właścicieli niewielkich ogrodów czy działek. Jest łatwa w uprawie, bardzo odporna na zimno – po 15 maja można siać ją wprost do gruntu, a na dodatek ma bardzo smaczne, wartościowe nasiona.

Opis

Dynia Olga jest uprawiana ze względu na dużą zawartość smacznych nasion. Jej pomarańczowy miąższ jest stosunkowo mało przydatny w kuchni i do przetwarzania, ale jej nasiona znajdują cały szereg zastosowań.

Rośliny dyni tej odmiany są niewielkie, mają krzaczasty pokrój. Dość wcześnie pojawiają się na nich duże, kuliste owoce o gładkiej skórce. Dynia Olga wyróżnia się żółto-zielonymi, nieregularnie rozmieszczonymi prążkami, które decydują o jej atrakcyjnym wyglądzie.

Znajdujące się wewnątrz nasiona mają czarny kolor i są dość oleiste. Ich cechą charakterystyczną jest brak łupin nasiennych.

Zastosowanie

Pestki dyni bezłupinowej Olga powinny znaleźć się w codziennym jadłospisie osób, które walczą z wypadaniem włosów i osłabieniem paznokci. Zawierają bowiem nieprzeciętnie dużo cynku, który ma zbawienny wpływ na kondycję skóry i paznokci. Poza tym są prawdziwą skarbnicą wartości odżywczych i witamin.

Są niezwykle smaczne i nadają się nie tylko do spożywania na surowo, ale także do ozdoby ciast i pieczywa. Dobrze sprawdzają się uprażone w soli lub cukrze, w takiej postaci są niezwykłym, chrupiącym dodatkiem do wielu dań, na przykład zup.

Ze względu na dużą zawartość oleju nasiona dyni Olga bywają wykorzystywane w tłoczarniach.

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki