Pomidor Awizo F1 - niezwykle plenna odmiana odporna na choroby

Pomidor Awizo F1 to niezwykle plenna odmiana mieszańcowa o wysokiej tolerancji na choroby. Dotyczy jej również zjawisko heterozji, czyli zwiększonej żywotności pierwszego pokolenia roślin. Oprócz tego zauważa się, że Awizo F1 jest w stanie zawiązać kształtne owoce nawet w lata chłodne i deszczowe. W 2005 roku został nagrodzony za swoje walory Złotym Medalem MTP – Poznań Polagra Farm.

Opis

Roślinę tę zalicza się do odmian samokończących o wiotkich łodygach i wydłużonych owocach. Jej pokrój będzie raczej luźny, ewentualnie – średnio zwarty. Grona z kolei okażą się umiarkowanie długie, pojedyncze bądź podwójne. Owoce o elipsoidalnym kształcie osiągną wagę 80–90 g, nie będą się zniekształcać, a ich skórka z jasnozielonej zmieni się wraz z dojrzewaniem w pięknie czerwoną. Jej powierzchnia będzie poza tym słabo żebrowana. Najważniejsze jest jednak to, że nie ma ona tendencji do pękania. Jeśli zaś chodzi o miąższ, to również powinien być czerwony, a przy tym – mięsisty, ze słabo widocznym rdzeniem i małą liczbą regularnie rozmieszczonych komór. Ogólnie pomidory Awizo F1 uznawana są za bardzo smaczne i przy tym naprawdę zdrowe, ponieważ zawierają zwiększoną dawkę witaminy C.

Uprawa

Nasiona wysiewa się do inspektu od połowy marca do kwietnia. W fazie dwóch liścieni pikuje się całą rozsadę, którą następnie hartuje się na około tydzień przed przesadzeniem do gruntu. To z kolei powinno mieć miejsce najpóźniej do połowy maja.

Zbiór

Zbiór pomidorów należących do tej odmiany przypadnie na ok. 70–75 dni po posadzeniu w gruncie, czyli mniej więcej w okresie od połowy lipca do sierpnia. Warto zaznaczyć, że największy udział w plonie będą miały okazy o średnicy 4,5–6,0 cm.

Odporność

Jak już wspomniano, Awizo F1 to roślina o podwyższonej tolerancji na choroby. Tym samym okazuje się wytrzymała na zarazę ziemniaka (zarówno liście, pędy, jak i owoce). Równie świetnie radzi sobie z bakteryjną cętkowatością oraz werticiliozą.

Zastosowanie

Pomidory zradzane przez Awizo F1 będą smaczne, ale nie ponadprzeciętne. Mimo wszystko bardzo chętnie je się je na surowo. Najlepiej jednak nadadzą się dla przemysłu przetwórczego, czyli do mrożenia czy na koncentraty, ponieważ zawierają aż 6,0% suchej masy.

Bibliografia:

  1. Borowiak J., Pomidory w polu, Warszawa 2007, s. 40–41.
  2. ForumOgrodnicze.info, Opisy odmian pomidorów: Awizo F1.
  3. PlantiCo.pl, Pomidor gruntowy karłowy: Awizo, mieszaniec F1.
  4. Rumpel J., Uprawa pomidorów polowych, Kraków 2007, s. 25.
  5. SklepAgora.pl, Pomidor Awizo 0,5 g gruntowy karłowy.

INNA STRONA POMIDORA – ODKRYJ NIETYPOWE FAKTY NA JEGO TEMAT! [QUIZ]

[1/10] Ile ważył największy pomidor na świecie?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki