Pomidor Beta - ceniona przez działkowców gruntowa odmiana typu karłowego

Pomidory Pomidory

Pomidor Beta to odmiana typu karłowego szczególnie polecana do uprawy w gruncie. Jego owoce cenione są zarówno przez działkowców, którzy przeznaczają je do bezpośredniego spożycia, jak i przez profesjonalistów sprzedających je firmom przetwórczym. Odmiana ta będzie wymagała szczególnej troski, jeśli chodzi o zabiegi pielęgnacyjne, ale za to odwdzięczy się wczesnym i obfitym plonem.

Opis

Betę charakteryzuje się jako roślinę samokończącą sztywnołodygową, czyli taką, która wyrasta do ok. 30–40 cm, jej pędy są twarde i grube, a zwarte, zazwyczaj podwójne, grona wyrastają co ok. 2 liście. Ogólnie odmiana ta ma krzaczasty pokrój i rośnie przy tym dosyć słabo. Średniej wielkości kulistospłaszczone owoce (o wadze zazwyczaj od 50 do 70 g) mają mocno czerwoną żebrowaną skórkę, która – mimo tego, że jest raczej twarda – ma tendencję do pękania. Również czerwony miąższ odznacza się dużą mięsistością. Zaznaczyć trzeba, że pomidory te często się zniekształcają, a na gronach znajdujących się najwyżej mogą wyraźnie drobnieć.

Uprawa

Zalecana rozstawa to 40 × 40 cm. Przed przesadzeniem w gruncie – które powinno mieć miejsce w drugiej połowie maja, gdy średnia temperatura wynosi ok. 15°C – należy zahartować sadzonki. Można również podczas tego zabiegu podlać je szybko działającym, ale i mocno stężonym, nawozem mineralnym. W takim wypadku trzeba pamiętać o codziennym nawadnianiu, które pozwoli go rozcieńczyć i zapobiec poparzeniu korzeni.

Zabiegi pielęgnacyjne

Przed wysadzeniem do gruntu pomidor Beta będzie wymagał nawożenia mineralnego. W okresie wegetacji z kolei powinno się dwukrotnie sięgnąć po nawozy azotowe. Gdy chciałoby się zaś uprawiać tę odmianę w sposób przyspieszony, to niezbędne okaże się ściółkowanie gleby folią oraz osłanianie włókniną.

Zbiór

Roślina ta dojrzewa bardzo wcześnie, bo już w lipcu. W wypadku dobrych stanowisk utrzyma się w pozycji pionowej nawet do momentu rozpoczęcia owocowania. Zazwyczaj jednak zaczyna się pokładać pod wpływem ciężaru pomidorów.

Wytrzymałość

Ze względu na to, że pierwszy zbiór pomidorów zradzanych przez Betę przypaść może już w ok. 55 dni od posadzenia, odmiana ta nie jest porażana przez zarazę ziemniaczaną. Ważne jest także to, że na etapie tworzenia i zawiązywania owoców dobrze zniesie ona wszelkie niekorzystne warunki, jednak zawsze źle zareaguje na suszę.

Bibliografia:

  1. Balcerzak J., Legańska Z., Warzywnictwo, Warszawa 2000, s. 140–141.
  2. Biesiada A., Kołota E., Orłowski M., Warzywnictwo, Wrocław 2007, s. 366.
  3. Borowiak J., Pomidory w polu, Warszawa 2007, s. 37–38.
  4. Polese J.-M., Pomidory: odmiany i uprawa, Warszawa 2008, s. 60.
  5. Rumpel J., Uprawa pomidorów polowych, Kraków 2007, s. 32.
  6. Waniorek A., Waniorek L., Pomidory. Energia dla zdrowia, Warszawa 1999, s. 10.

INNA STRONA POMIDORA – ODKRYJ NIETYPOWE FAKTY NA JEGO TEMAT! [QUIZ]

[1/10] Ile ważył największy pomidor na świecie?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki