Pomidor Gigant - amatorska odmiana o dużych, intensywnie czerwonych owocach

Pomidory Pomidory

Pomidor Gigant to przedstawiciel gruntowych odmian amatorskich. Zachwyca nie tylko rozmiarem zradzanych przez siebie owoców (200–250 g), lecz także intensywnie czerwonym kolorem ich skórki. Zaznacza się, że udział w plonie owoców ważących powyżej 200 g jest bardzo wyraźny.

Opis

Roślina ta zaliczana jest do wysokorosnących samokończących o średnio zwartym pokroju. Jej siłę wzrostu określa się jako małą. Wytwarzane przez nią grona są umiarkowanie długie i pojedyncze, ale za to wchodzące w ich skład owoce okażą się naprawdę duże. Uformują się one na kształt słabo żebrowanej i lekko spłaszczonej kuli bez zielonej piętki. Ciekawe jest to, że zagłębienie kielichowe jest w tym wypadku głębokie i wyraźne, a przy tym mocno skorkowacone. Kolor skórki wraz z dojrzewaniem zmieni się z jasnozielonego w czerwony. Miąższ z kolei okaże się niezwykle mięsisty, a znajdujący się w nim rdzeń – pokaźny. Należy też dodać, że komory nasienne rozmieszczą się w całym owocu i to dosyć licznie.

Uprawa

W przypadku tej odmiany pomidora, rosnącej wysoko, zalecana jest uprawa przy palikach. Najlepiej prowadzić ją w formie na 2–3 pędy. Zauważa się także, że mimo tego, że jest to roślina raczej gruntowa, można ją również sadzić pod osłonami. Zatem na przełomie marca i kwietnia wysiewamy nasiona do rozsady, którą przesadzamy do gruntu mniej więcej w połowie maja. Zalecana rozstawa ma wymiary ok. 80 cm × 80 cm.

Zbiór i odporność

Giganta określa się jako dojrzewającego w okresie między średnio wczesnym a średnio późnym. Oznacza to, że pierwszych pomidorów można się spodziewać po ok. 70–80 dniach. Jeśli chodzi o wytrzymałość, to odmiana ta wykazuje się tolerancją na wirusa mozaiki tytoniu, a także w dużej części na brunatną plamistość liści.

Autor: Dagmara Deska

Bibliografia:

  1. Borowiak J., Pomidory w polu, Warszawa 2007, s. 51.
  2. Rumpel J., Uprawa pomidorów polowych, Kraków 2007, s. 35.     

INNA STRONA POMIDORA – ODKRYJ NIETYPOWE FAKTY NA JEGO TEMAT! [QUIZ]

[1/10] Ile ważył największy pomidor na świecie?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki