Pomidor Faworyt – młoda polska odmiana o dużych i smacznych owocach

Pomidory Pomidory

Pomidor Faworyt, jak sama nazwa wskazuje, jest ceniony przez konsumentów. Największe wrażenie robią olbrzymie wymiary zradzanych przez niego owoców – jeden może ważyć nawet 0,5 kg. Poza tym pomidory te wyróżniają się ponadprzeciętnym smakiem oraz pięknym różowym kolorem skórki. Ogólnie odmiana ta popularna jest relatywnie od niedawna. Uzyskano ją w warszawskiej Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Opis

Ta wysoka odmiana gruntowa o średnio silnym, ale ciągłym typie wzrostu powinna być uprawiana przy podporach. Będzie się charakteryzowała umiarkowanie zwartym pokrojem i zmieszanymi rodzajami gron – i pojedynczymi, i złożonymi. Najciekawsze jednak są same owoce. Jak wspomniano na wstępie, urosną bardzo duże – przeciętnie zmieszczą się w przedziale 250–400 g. Będą spłaszczone od góry, bez zielonej piętki, a do tego – lekko żebrowane. Zagłębienie kielichowe uformuje się średnio głęboko i będzie przy tym skorkowacone. Miąższ wybarwi się na kolor intensywnego różu, tak samo wyrazisty okaże się duży rdzeń. Ogólnie owoce te odznaczą się mięsistością, jędrnością oraz zwiększoną liczbą nieregularnych komór nasiennych. Nie można też zapomnieć o najbardziej znamiennej cesze, czyli barwie cienkiej skórki, która z początkowo jasnozielonej zmienia się w malinową.

Uprawa

W wypadku tej rośliny zaleca się prowadzenie na dwa pędy. Oprócz tego powinno się pamiętać o zapewnieniu próchniczej gleby. Ogólne wytyczne są podobne do tych dotyczących innych odmian amatorskich: nasiona wysiewamy do doniczek o średnicy 8–10 cm na przełomie marca i kwietnia. Następnie lekko je hartujemy, przyzwyczajając do niższej temperatury. Na samym końcu zaś przesadzamy rozsadę do gruntu w rozstawie ~70 cm × 50–60 cm. Nie zapominajmy, że Faworyta prowadzimy przy palikach.   

Zbiór

Faworyt należy do odmian średnio wczesnych, a nawet – średnio późnych. Oznacza to, że zbiór przypadnie mniej więcej na drugą dekadę lipca. Warto zatem obserwować roślinę, zwłaszcza pod koniec wegetacji, kiedy to wzrasta zagrożenie wystąpienia chorób grzybowych.

Autor: Dagmara Deska

Bibliografia:

  1. Babik I., Pomidory na działki, „Działkowiec”, nr 3/2009, s. 54–55.
  2. Borowiak J., Pomidory w polu, Warszawa 2007, s. 50–51.
  3. Rumpel J., Uprawa pomidorów polowych, Kraków 2007, s. 35.

INNA STRONA POMIDORA – ODKRYJ NIETYPOWE FAKTY NA JEGO TEMAT! [QUIZ]

[1/10] Ile ważył największy pomidor na świecie?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki