Pomidor Koralik - bogata w witaminy, dekoracyjna odmiana typu cherry

Pomidory Pomidory

Koralik jest jednym z reprezentantów pomidorów typu cherry, które od jakiegoś czasu zyskują sobie coraz większe grono wielbicieli. A to ze względu na wielkość i smak swoich owoców. Po pierwsze więc, nie trzeba ich kroić – od razu można je wrzucić do sałatki czy spożywać w ramach niebrudzącej przekąski. Po drugie zaś, są smaczne i zawierają dużo witamin, w tym witaminę C. To wszystko sprawia, że chętnie zjedzą je nawet dzieci. Co więcej, Koralika warto uprawiać w donicy na balkonie czy w ogrodzie jako element dekoracyjny, ponieważ zawiązuje on niezwykle reprezentacyjne grona.

Opis

Roślina ta należy do typu czereśniowego odmian samokończących o wiotkich łodygach. Mimo swojego luźnego pokroju będzie ona dosyć silnie rosła i wytworzy okazałe wydłużone grona, gdzie w jednym znajdzie się nawet do 40 owoców. Ich duża liczba wynika z kolei z tego, że są malutkie – waga jednego wyniesie góra 10–15 g, a średnica nie przekroczy 2 cm. Pomidory te będą przy tym regularnie okrągłe, o gładkiej czerwonej skórce i z zieloną piętką, która jednak zaniknie w momencie całkowitej dojrzałości. Ich miąższ zaś okaże się mało mięsisty, stąd może być ciężko je przekroić tak, aby się nie rozleciały.

Uprawa

Jeśli zdecydujemy się na uprawę w doniczkach, to musimy przestrzegać następujących zaleceń:

 • Najodpowiedniejsze donice to: gliniane, torfowe, plastikowe. Średnica jednej powinna wynosić co najmniej 8 cm.
 • Donice małe wypełniamy ziemią praktycznie po sam brzeg, te duże z kolei – tylko do 2/3 wysokości. Mieszanka, którą należy zastosować, to 1/3 torfu i 2/3 próchnicy.
 • Do każdej donicy wysiewamy po ok. 3–4 nasiona. Gdy wybiją, wybieramy najładniejszą sadzonkę i ją właśnie pozostawiamy.
 • Kiedy osiągnie ona wysokość ok. 10 cm, należy przykryć ziemią dolną część jej łodygi, żeby ułatwić wykształcenie się nowych korzeni.
 • Ważne: do momentu kiełkowania podlewamy nasiona codziennie, rozpylając wodę (ew. normalnie, gdy powierzchnia ziemi zaczyna być sucha). Po wykiełkowaniu z kolei najlepiej dostarczać wodę od dołu, np. poprzez podstawkę.

Zbiór

Pomidor Koralik jest odmianą niezwykle plenną i przy tym wczesną – owoce dojrzeją w okresie między około 50. a 70. dniem od momentu posadzenia. Ważne jest, że mogą być one przetrzymane na roślinie aż do czasu, gdy dojrzeją wszystkie w gronie.

Wytrzymałość

Warzywo to przede wszystkim świetnie znosi transport, stąd też warto wziąć je pod uwagę w hodowli profesjonalnej i pomyśleć o większej uprawie przy palikach. Istotna jest także praktycznie całkowita odporność tej odmiany na choroby grzybowe, w tym na zarazę ziemniaka, oraz na wirusa mozaiki pomidora.

Autor: Dagmara Deska

Bibliografia:

 1. Babik I., Pomidory na działki, „Działkowiec”, nr 3/2009, s. 54–55.
 2. Balcerzak J., Legańska Z., Warzywnictwo, Warszawa 2000, s. 148.
 3. Biesiada A., Kołota E., Orłowski M., Warzywnictwo, Wrocław 2007, s. 366–367.
 4. Borowiak J., Pomidory w polu, Warszawa 2007, s. 30.
 5. Polese J.-M., Pomidory: odmiany i uprawa, Warszawa 2008, s. 55–57.
 6. Rumpel J., Uprawa pomidorów polowych, Kraków 2007, s. 28.
 7. Waniorek A., Waniorek L., Pomidory. Energia dla zdrowia, Warszawa 1999, s. 10.

INNA STRONA POMIDORA – ODKRYJ NIETYPOWE FAKTY NA JEGO TEMAT! [QUIZ]

[1/10] Ile ważył największy pomidor na świecie?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki