Cebula Polanowska - nagradzana odmiana o dość długim okresie wegetacji

Cebula Polanowska to odmiana o dość długim okresie wegetacji – od średnio późnej do późnej. Została doceniona w 2005 roku na Międzynarodowych Targach Poznańskich POLAGRA FARM otrzymując złoty medal, a w 2008 roku została laureatem „AGRO POLSKA” – nic dziwnego, jest niezwykle atrakcyjna i pełna zalet.

Charakterystyka

Cebule tworzy średnie i duże, osiągają one średnią masę 100-150 g. Kształtem zbliżone są nieco do odmiany Inga, od kulistego do szeroko-jajowatego, jednak posiadają zbieżystą (zwężające się ku wierzchołkowi) zarówno podstawę, jak i wierzchołek.

Jeśli chodzi o suchą łuskę, to jest ona mocna i dobrze przylegająca do twardego miąższu, słomkowej barwy. Ważną cechą jest również równoczesne załamywanie szczypioru, które pozwoli na uzyskanie wysokiego plonu dużych cebul, o średnicy minimum 7 cm (cebule z załamanym szczypiorem będą wkrótce gotowe do zbioru).

Odporność

Dzięki dużej twardości cebul i mocnej suchej łusce Polanowska jest niezwykle odporna na uszkodzenia mechaniczne, przez co może być z powodzeniem mechanicznie zbierana i sortowana. Pokryta jest silnym nalotem woskowym, ponadto, w porównaniu do wielu innych odmian, posiada dobrze rozwinięty mocny system korzeniowy, co daje wysoką tolerancję na wiele porażeń grzybowych i pozwala na prawidłowy rozwój nawet w niekorzystnych warunkach atmosferycznych.

Zastosowanie

Szereg zalet, m.in. przyjemny smak i twardość miąższu sprawiają, iż Polanowska polecana jest zarówno do bezpośredniego spożycia, jak i do wykorzystania w przemyśle – jako składnik surówek, czy mrożonek. Jej cebule są niezwykle odporne na wiele czynników, mogą być długotrwale przechowywane, o ile będą składowane w odpowiednich warunkach. I jeszcze jedno – Polanowska to bardzo dobra odmiana do produkcji dymki!

Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa

NIE PŁACZ NAD CEBULĄ – ZMIERZ SIĘ Z NIĄ! ODPOWIEDZ NA PYTANIA DOTYCZĄCE TEGO WARZYWA [QUIZ]

[1/13] Z botanicznego punktu widzenia jadalna część cebuli (tzw. piętka) to:

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki