Cebula Polanowska - nagradzana odmiana o dość długim okresie wegetacji
Zobacz także
Cebula Polanowska to odmiana o dość długim okresie wegetacji – od średnio późnej do późnej. Została doceniona w 2005 roku na Międzynarodowych Targach Poznańskich POLAGRA FARM otrzymując złoty medal, a w 2008 roku została laureatem „AGRO POLSKA” – nic dziwnego, jest niezwykle atrakcyjna i pełna zalet.
Charakterystyka
Cebule tworzy średnie i duże, osiągają one średnią masę 100-150 g. Kształtem zbliżone są nieco do odmiany Inga, od kulistego do szeroko-jajowatego, jednak posiadają zbieżystą (zwężające się ku wierzchołkowi) zarówno podstawę, jak i wierzchołek.
Jeśli chodzi o suchą łuskę, to jest ona mocna i dobrze przylegająca do twardego miąższu, słomkowej barwy. Ważną cechą jest również równoczesne załamywanie szczypioru, które pozwoli na uzyskanie wysokiego plonu dużych cebul, o średnicy minimum 7 cm (cebule z załamanym szczypiorem będą wkrótce gotowe do zbioru).
Odporność
Dzięki dużej twardości cebul i mocnej suchej łusce Polanowska jest niezwykle odporna na uszkodzenia mechaniczne, przez co może być z powodzeniem mechanicznie zbierana i sortowana. Pokryta jest silnym nalotem woskowym, ponadto, w porównaniu do wielu innych odmian, posiada dobrze rozwinięty mocny system korzeniowy, co daje wysoką tolerancję na wiele porażeń grzybowych i pozwala na prawidłowy rozwój nawet w niekorzystnych warunkach atmosferycznych.
Zastosowanie
Szereg zalet, m.in. przyjemny smak i twardość miąższu sprawiają, iż Polanowska polecana jest zarówno do bezpośredniego spożycia, jak i do wykorzystania w przemyśle – jako składnik surówek, czy mrożonek. Jej cebule są niezwykle odporne na wiele czynników, mogą być długotrwale przechowywane, o ile będą składowane w odpowiednich warunkach. I jeszcze jedno – Polanowska to bardzo dobra odmiana do produkcji dymki!
Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa