Cebula Polana - odporna na warunki klimatyczne odmiana o dużych owocach

Cebula Polana to mieszańcowa, średnio wczesna odmiana zachęcająca atrakcyjnymi, średniej wielkości lub dużymi cebulami, które doskonale się przechowują. Polana jest także tolerancyjna na niesprzyjające warunki pogodowe oraz odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Charakterystyka

Cebule tej odmiany charakteryzują się szeroko eliptycznym lub kulistym kształtem i standardową masą 100-150 g. Pokryte są dobrze przylegającą, brązowożółtą, średnio grubą suchą łuską, która chroni je przed niesprzyjającymi warunkami panującymi podczas wegetacji. Piętka oraz wierzchołek cebul zwykle bywają zaokrąglone, czasem lekko stożkowate.

Uprawa Polany nie należy do najtrudniejszych o ile przestrzegać będziemy podstawowych zasad – zapewnimy jej odpowiednie warunki glebowe oraz będziemy pielęgnować pole, czy grządkę. Cebula nie lubi konkurencji ze strony chwastów, dlatego stanowisko do uprawy powinno być dobrze odchwaszczone. Polana najlepiej rosnąć będzie na dobrej glebie, bogatej w składniki pokarmowe, próchnicznej, średnio zwięzłej – dobra będzie gleba piaszczysto-gliniasta, o dobrej pojemności wodnej.

Cebule nie tylko polecane są na świeży rynek, ale również do przemysłu – doskonale sprawdzą się jako składnik surówek i mrożonek. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne, przez co z powodzeniem mogą być mechanicznie zbierane i sortowane, a następnie przekazywane do przechowalni – bardzo dobrze się przechowują, oczywiście przy odpowiednich warunkach. W pomieszczeniu, w którym będą składowane, nie powinna być utrzymywana wysoka wilgotność powietrza, gdyż cebule zaczną gnić.

Rozważając uprawę tej odmiany, miejmy również na uwadze fakt, iż jest ona odporna na różne patogeny grzybowe, szczególnie na mączniaka rzekomego.

Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa

NIE PŁACZ NAD CEBULĄ – ZMIERZ SIĘ Z NIĄ! ODPOWIEDZ NA PYTANIA DOTYCZĄCE TEGO WARZYWA [QUIZ]

[1/13] Z botanicznego punktu widzenia jadalna część cebuli (tzw. piętka) to:

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki