Cebula Polana - odporna na warunki klimatyczne odmiana o dużych owocach
Zobacz także
Cebula Polana to mieszańcowa, średnio wczesna odmiana zachęcająca atrakcyjnymi, średniej wielkości lub dużymi cebulami, które doskonale się przechowują. Polana jest także tolerancyjna na niesprzyjające warunki pogodowe oraz odporna na uszkodzenia mechaniczne.
Charakterystyka
Cebule tej odmiany charakteryzują się szeroko eliptycznym lub kulistym kształtem i standardową masą 100-150 g. Pokryte są dobrze przylegającą, brązowożółtą, średnio grubą suchą łuską, która chroni je przed niesprzyjającymi warunkami panującymi podczas wegetacji. Piętka oraz wierzchołek cebul zwykle bywają zaokrąglone, czasem lekko stożkowate.
Uprawa Polany nie należy do najtrudniejszych o ile przestrzegać będziemy podstawowych zasad – zapewnimy jej odpowiednie warunki glebowe oraz będziemy pielęgnować pole, czy grządkę. Cebula nie lubi konkurencji ze strony chwastów, dlatego stanowisko do uprawy powinno być dobrze odchwaszczone. Polana najlepiej rosnąć będzie na dobrej glebie, bogatej w składniki pokarmowe, próchnicznej, średnio zwięzłej – dobra będzie gleba piaszczysto-gliniasta, o dobrej pojemności wodnej.
Cebule nie tylko polecane są na świeży rynek, ale również do przemysłu – doskonale sprawdzą się jako składnik surówek i mrożonek. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne, przez co z powodzeniem mogą być mechanicznie zbierane i sortowane, a następnie przekazywane do przechowalni – bardzo dobrze się przechowują, oczywiście przy odpowiednich warunkach. W pomieszczeniu, w którym będą składowane, nie powinna być utrzymywana wysoka wilgotność powietrza, gdyż cebule zaczną gnić.
Rozważając uprawę tej odmiany, miejmy również na uwadze fakt, iż jest ona odporna na różne patogeny grzybowe, szczególnie na mączniaka rzekomego.
Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa