Cebula Petra - jedna z wcześniejszych odmian, idealna na świeży rynek

Ta jedna z wcześniejszych odmian doskonale nadaje się na świeży rynek – zachwyca regularnymi, kulistymi i twardymi cebulami pokrytymi dobrze przylegającą, mocną, żółtobrązowej barwy suchą łuską. Cebula Petra to odmiana mieszańcowa, co oznacza, że została wyhodowana ze skrzyżowania różnych linii zyskując ich najlepsze cechy.

Charakterystyka

Cebule szczególnie nie wyróżniają się wielkością, osiągają dość standardową masę 100-150 g, są zaokrąglone przy wierzchołku, a piętka bywa lekko wypukła. Ich kruchy, chrupiący i soczysty miąższ, choć bywa ostry, nie pozostawia piekącego posmaku.

Nie jest to trudna odmiana w uprawie, może być z powodzeniem prowadzona w przydomowym ogródku jeśli zapewnimy jej odpowiednie warunki glebowe. A najlepsze będą gleby zasobne w składniki pokarmowe i próchnicę, średnio-zwięzłe (np. gleby piaszczysto-gliniaste) o dobrej pojemności wodnej i pH 6,5-7,0.

Cebulę Petra wcześnie zbierzemy z pola widząc regularnie załamany szczypior. Spodziewać się możemy bardzo wysokiego plonu o zwartej, dobrej strukturze. Podsuszone cebule ładnie zasychają przy cienkiej szyjce i dobrze przechowują się aż do marca lub początku kwietnia. Nie składujmy ich jednak w wielu warstwach, gdyż bywają podatne na zgniatanie.

Ze względu na twardy miąższ i mocną suchą łuskę Petra wykazuje dość dobrą odporność na uszkodzenia mechaniczne (może być mechanicznie zbierana i sortowana) oraz porażenia grzybowe, szczególnie jeśli chodzi o mączniaka rzekomego (Peronospora destructor).

Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa

NIE PŁACZ NAD CEBULĄ – ZMIERZ SIĘ Z NIĄ! ODPOWIEDZ NA PYTANIA DOTYCZĄCE TEGO WARZYWA [QUIZ]

[1/13] Z botanicznego punktu widzenia jadalna część cebuli (tzw. piętka) to:

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki