Cebula Petra - jedna z wcześniejszych odmian, idealna na świeży rynek
Zobacz także
Ta jedna z wcześniejszych odmian doskonale nadaje się na świeży rynek – zachwyca regularnymi, kulistymi i twardymi cebulami pokrytymi dobrze przylegającą, mocną, żółtobrązowej barwy suchą łuską. Cebula Petra to odmiana mieszańcowa, co oznacza, że została wyhodowana ze skrzyżowania różnych linii zyskując ich najlepsze cechy.
Charakterystyka
Cebule szczególnie nie wyróżniają się wielkością, osiągają dość standardową masę 100-150 g, są zaokrąglone przy wierzchołku, a piętka bywa lekko wypukła. Ich kruchy, chrupiący i soczysty miąższ, choć bywa ostry, nie pozostawia piekącego posmaku.
Nie jest to trudna odmiana w uprawie, może być z powodzeniem prowadzona w przydomowym ogródku jeśli zapewnimy jej odpowiednie warunki glebowe. A najlepsze będą gleby zasobne w składniki pokarmowe i próchnicę, średnio-zwięzłe (np. gleby piaszczysto-gliniaste) o dobrej pojemności wodnej i pH 6,5-7,0.
Cebulę Petra wcześnie zbierzemy z pola widząc regularnie załamany szczypior. Spodziewać się możemy bardzo wysokiego plonu o zwartej, dobrej strukturze. Podsuszone cebule ładnie zasychają przy cienkiej szyjce i dobrze przechowują się aż do marca lub początku kwietnia. Nie składujmy ich jednak w wielu warstwach, gdyż bywają podatne na zgniatanie.
Ze względu na twardy miąższ i mocną suchą łuskę Petra wykazuje dość dobrą odporność na uszkodzenia mechaniczne (może być mechanicznie zbierana i sortowana) oraz porażenia grzybowe, szczególnie jeśli chodzi o mączniaka rzekomego (Peronospora destructor).
Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa