Dynia Ambar - odmiana o dużej zawartości składników odżywczych

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem odmiany dyni olbrzymiej do swojego ogródka, dynia Ambar jest najlepszą opcją. Odmiana wyróżnia się zawartością wartości odżywczych.

Ma bardzo dużo beta-karotenu – aż 10-12 mg w 100 g świeżej masy, to nawet 6 razy więcej niż w innych popularnych w Polsce odmianach dyni.

Opis

Ambar to odmiana dyni olbrzymiej, która wyróżnia się ciemnozielonym kolorem. Ma grubą skórkę, lekko cętkowaną na szaro, pod nią znajduje się intensywnie żółty lub pomarańczowy, twardy miąższ.

Ma małe gniazdo nasienne i nie wytwarza pustej przestrzeni wewnętrznej, dzięki czemu owoce w mniejszym stopniu ulegają pękaniu.

Owoce pojawiają się na roślinie o półkrzaczasnym pokroju po 2, maksymalnie 3. Mają kulisty lub lekko spłaszczony kształt. Są dość duże – ważą od 2 do 4 kilogramów.

Zastosowanie

Dynia Ambar nadaje się szczególnie do uprawy na spożycie bezpośrednie albo przetwory. W bardzo małym stopniu uprawia się ją na nasiona. Najlepiej nadaje się do przetwórstwa i przemysłu cukierniczego. Ma słodki smak, jest bardzo bogata w witaminę C, mikroelementy i sole mineralne.

Nie kumuluje metali ciężkich i azotanów, więc bez obaw można ją uprawiać nawet przy drogach. Owoce nadają się do mrożenia, przechowywane zachowują kolor, smak i wartości odżywcze.

Jest to odmiana bardzo plenna, w zależności od zagęszczenia plon może wynieść od 50 do nawet 80 ton na hektar.

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki