Dynia Amazonka - uniwersalna odmiana dyni olbrzymiej

Dynia Amazonka to niezwykle uniwersalna odmiana dyni olbrzymiej. Jej rośliny nie wyróżniają się szybkim wzrostem, jest więc idealna dla właścicieli małych ogródków. Nadaje się i do bezpośredniego spożycia i do przetworów.

Opis

Rośliny dyni olbrzymiej Amazonka mają bardzo niewielką siłę wzrostu. Są półkrzaczaste i niewielkie, nie wymagają więc zachowywania dużej rozstawy. Na jednej roślinie pojawia się od 3 do 6 stosunkowo niewielkich owoców.

Osiągają one maksymalną masę 1,5 kilograma. Mają kulisty, dość regularny kształt i dość grubą skórkę, pod którą znajduje się wybarwiony na pomarańczowo miąższ o dużej zawartości wartości odżywczych.

Na powierzchni owoców można dostrzec delikatne i dość regularne żłobienia, które podkreślone są przez jasne, prawie białe prążki.

Zastosowanie

Dynia Amazonka wyróżnia się dość wysokim poziomem karotenu – w 100 gramach suchej masy znajduje się aż od 9 do 13 miligramów. Z tego względu nadaje się do produkcji przetworów dla dzieci. Jest często wykorzystywana do produkcji soków i kremogenów.

Jest to jednak odmiana bardzo uniwersalna – nadaje się nie tylko do uprawy wielkotowarowej lub przeznaczonej na surowiec dla przetwórstwa, równie dobrze sprawdza się w ogródkach amatorskich, a jej miąższ może być przeznaczony do przetworów domowych.

Ze względu na niewielki pokrój roślin dyni Amazonka, można ją uprawiać nawet w znacznym zagęszczeniu.

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki