Dynia olbrzymia Goliaś – odmiana szczególnie polecana do przetwórstwa

Goliáš to bez wątpienia jedna z największych znanych odmian dyni olbrzymiej. Wytwarzane przez nią owoce są na tyle duże, że rozmiarami ustępują tylko absolutnym rekordzistom, takim jak na przykład Atlantic Giant.

Opis

Roślina mocno się płoży, wytwarzając przy tym bardzo długie pędy. Jej owalne w kształcie owoce osiągają zaskakujące rozmiary. Jeden okaz waży średnio od 20 do 30 kg. Znane są jednak przypadki, gdy przy bardzo dobrych warunkach uprawy owoce osiągały masę dochodzącą nawet do 70 kg (!). Wygląd zewnętrzny dyni olbrzymiej Goliáš można z kolei określić jako dość standardowy – mocno pomarańczowa, gruba skórka (często delikatnie żebrowana) okrywa miąższ o takim samym kolorze. Jest on słodkawy, bardzo aromatyczny i dość miękki. Warto wspomnieć, że prezentowana odmiana idealnie nadaje się na potrzeby przetwórstwa – otrzymamy z niej pyszne dżemy. Co więcej, można wykorzystywać ją jako główny składnik kompotów czy zup. Jej niewątpliwą zaletą jest również wysoka wytrzymałość na warunki przechowalnicze.

Zbiór

Aby owoce dyni olbrzymiej nie psuły się podczas przechowywania, należy zadbać o to, by ich zbiór przeprowadzić w odpowiednim terminie. Trzeba poczekać, aż dany okaz w pełni dojrzeje – właściwy moment można poznać nie tylko po zmianie barwy skórki, lecz także po głuchym odgłosie, który rozlega się podczas pukania w idealnie dojrzałą dynię. Pamiętajmy też, że nie możemy dopuścić, by owoce nie zostały zerwane przed nastaniem przymrozków, ponieważ nawet niewielki spadek temperatury poniżej 0°C przyczynia się do ich gnicia.

Przechowywanie

Jeśli chcemy, by dynia Goliáš przechowała nam się w świetnym stanie, musimy ją najpierw oczyścić i poczekać, aż będzie całkowicie sucha. Przy zachowaniu odpowiednich warunków (temperatura: 6–10°C, wilgotność powietrza: 70–80%) wytrzyma nawet kilka miesięcy.

Dagmara Deska

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Telefon: 790 025 265, 790 540 404

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki