Uprawa ogórków gruntowych - szczegółowe porady
Nasiona ogórka - radzimy, jakie wybrać, by uzyskać duży plon!
Zobacz także
Ogórek jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych w uprawie warzyw. W Polsce ma duże znaczenie gospodarcze, pod jego uprawę przeznacza się ok. 12% powierzchni zajmowanej przez wszystkie warzywa gruntowe.0
Ogórek jest jednym z najbardziej opłacalnych warzyw uprawianych w tunelach foliowych, szklarniach i inspektach, a dodatkowo jest masowo spożywany przez cały rok zarówno w stanie surowym, jak i przetworzonym. Przedstawiamy zbiór najważniejszych informacji, które trzeba wiedzieć o nasionach ogórka, przygotowując się do jego uprawy.
Wygląd nasion
Nasiona ogórka są płaskie i wydłużone, o jajowatym lub eliptycznym kształcie, z wyraźnie zaznaczoną krawędzią i zaostrzonymi końcami. Mają twardą okrywę nasienną o żółtobiaławym lub rzadziej pomarańczowym kolorze. Nasiona ogórka są bezbielmowe, mają długość 7-16 mm.
Masa 1000 nasion
Masa 1000 nasion ogórków wynosi 16-34 g. W 1 g materiału siewnego znajduje się 30-60 nasion.
Zdolność kiełkowania
Ogórek należy do warzyw o największych wymaganiach klimatycznych. Kiełkowanie nasion zaczyna się w temperaturze 15-18o C i trwa 5-10 dni, natomiast w temperaturze 24-26o C nasiona wschodzą już po 4-5 dniach. Optymalna temperatura wzrostu ogórka wynosi 20-25o C w dzień i 16-20o C w nocy.
Kiedy siać nasiona?
Nasiona ogórka wysiewa się wprost do gruntu od 10-15 maja do czerwca. Często, by przedłużyć okres zbiorów, wysiewa się nasiona w kilku terminach, aż do połowy czerwca. W celu przyspieszenia zbiorów możliwy jest też wcześniejszy siew w terminie ok. 20 kwietnia, a po nim jeszcze dwukrotny wysiew nasion w odstępach 10-dniowych.
Jak siać nasiona?
Ogórek uprawiany jest zazwyczaj z siewu bezpośrednio w pole na głębokość do 2 cm. Wysiew następuje najczęściej przy pomocy siewnika jedno- lub wielorzędowego czy precyzyjnego. W siewie rzędowym szerokość międzyrzedzi powinna wynosić 80-120 cm, natomiast w siewie pasowo-rzędowym odległość między rzędami w pasie powinna wynosić 60 cm, a odległość między pasami – 120 cm.
Dwa tygodnie po wschodach zaleca się usuwanie zbyt gęsto rosnących siewek, pozostawiając rośliny w rzędzie co 15-20 cm. Norma nasion ogórka potrzebna do obsiania hektara wynosi 4-8 kg nasion. Stosując siewnik precyzyjny, można zmniejszyć ilość wysiewu do 3-4 kg/ha. Metoda ta jest powszechnie stosowana w produkcji towarowej.
W niektórych regionach kraju do uprawy ogórka wykorzystuje się podkiełkowane nasiona. W tym celu moczy się je przez 24 godziny w letniej wodzie w temperaturze 25-30o C, a potem rozkłada w piasku lub torfie. Gdy nasiona skiełkują, wysiewa się je w wilgotną glebę. Jest to zalecany sposób siewu, gdy dysponujemy małą ilością nasion lub wymarzły pierwsze siewy w pole. W praktyce jest to rzadko wykorzystywany sposób uprawy.
czytaj dalej...