Ogórek Basza – popularna odmiana najlepsza do kwaszenia i konserwowania

Spośród wszystkich odmian ogórka, które należą do kwaszeniaków, na pierwszy plan wysuwa się z pewnością ogórek Basza. Odmiana ta charakteryzuje się dużym poziomem plonu, a ogórki po przetworzeniu zachowują piękny, zielony kolor i wyróżniają się niezwykłym smakiem.

Pokrój

Krzaczki ogórków odmiany Basza wytwarzają prawie wyłącznie żeńskie kwiaty, które są umieszczone po 2-3 na węźle. Roślina bardzo wcześnie zaczyna owocować, tworząc cylindryczne, kształtne ogórki w zielonym, żywym kolorze z długimi, wyraźnymi smugami.

Owoc pokryty jest słabo wydatnymi bruzdami i licznymi brodawkami średniej wielkości. Ogórki Basza wyróżniają się niezwykłą plennością, najwyższą wśród ogórków przeznaczonych do kiszenia i konserwowania.

Plon ogólny waha się w przedziale od 510 do 700 q na hektar, w czym aż około 90% to plon handlowy.

Zastosowanie

Ogórki odmiany Basza świetnie nadają się do kiszenia. Po przetworzeniu zachowują kolor i jędrność, mają także wyjątkowy smakiem. Odpowiednio wcześniej zbierane owoce mogą być również konserwowane.

Należy jednak pamiętać o częstym zbiorze, ponieważ pozostawione na dłużej ogórki wykazują tendencję do nadmiernego grubienia. Nie mają natomiast skłonności do  przerastania na długość i wytwarzania owoców niekształtnych, nawet w niesprzyjających warunkach.

Odmiana nie wymaga zabiegów ochronnych ani ochrony chemicznej – jest niezwykle odporna na parcha dyniowatych i bardzo tolerancyjna wobec mozaiki ogórka oraz mączniaka rzekomego.

OCEŃ SWÓJ STAN WIEDZY NA TEMAT OGÓRKÓW! [QUIZ]

[1/10] Ogórki pochodzą z:

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki