Ogórek Racibor – popularna odmiana zalecana do kiszenia oraz konserwowania
Zobacz także
Ogórek Racibor przeznaczony jest do kiszenia i konserwowania. Jego uprawa nie należy do najtrudniejszych i poleca się go do uprawy amatorskiej, gdzie dobrze rośnie i plonuje nawet pod opieką niedoświadczonych ogrodników.
Opis
Ogórek odmiany Racibor to średnio wczesna odmiana, która polecana jest do uprawy w gruncie. Bardzo szybko wchodzi w okres owocowania, tworzy cylindryczne, lekko pękate ogórki o proporcji długości do szerokości 2,7 do 1.
Owoce mają skórkę o zielonej, intensywnej barwie i wyraźne, jaśniejsze smugi. Pokryta jest średniej wielkości brodawkami, z których wyrastają białe kolce. Ogórki pojawiają się na średnio rozrośniętych roślinach o niezbyt długich pędach.
Odmiana Racibor jest niezwykle plenna – plon handlowy stanowi około 70% plonu ogólnego, który może osiągnąć nawet 360q/ha.
Zastosowanie
Nadający się zarówno do konserwowania, jak i kwaszenia ogórek Racibor po przetworzeniu nie traci swoich właściwości odżywczych, koloru ani smaku. Nadaje się do uprawy amatorskiej, z powodzeniem może być uprawiany w gruncie.
Nie wymaga wielu zabiegów chemicznych chroniących przed chorobami – wykazuje się dużą odpornością na parcha dyniowatych i tolerancją na inne szkodniki i choroby typowe dla ogórków.
Jest to odmiana niezwykle podobna do najczęściej wybieranej w Polsce odmiany Polan, i chociaż w niczym jej nie ustępuje, nie cieszy się tak dużą popularnością.