Papryka Etiuda – ciemnopomarańczowa odmiana papryki słodkiej

Etiuda to odmiana papryki słodkiej, która wyróżnia się wyjątkowym, ciemnopomarańczowym kolorem i skórką z lekkim połyskiem. Jest bardzo uniwersalna – nadaje się zarówno do uprawy towarowej, jak i amatorskiej.

Opis

Rośliny papryki Etiuda są średnio wysokie – osiągają około 70 centymetrów wysokości i wymagają palikowania. Mają tendencję do nadmiernego rozrastania się i wytwarzania nadmiarowych pędów bocznych.

Średnio wcześnie pojawiają się na nich owoce o prostokątnym zarysie. Są dość duże – mają od 7 do 9 centymetrów długości i od 130 do 190 gramów wagi. Dojrzałe owoce mają ciekawy, ciemnopomarańczowy kolor skórki, niedojrzałe ciemnozielony.

Miąższ o grubości od 5 do 7 milimetrów także jest wybarwiony na pomarańczowo. Jest to roślina dosyć plenna – 9 kilogramów z metra kwadratowego, i o wyrównanej strukturze plonowania – większość owoców dojrzewa w tym samym czasie i osiąga mniej więcej takie same rozmiary.

Zastosowanie

Odmiana Etiuda należy do najbardziej uniwersalnych w Polsce. Ze względu na swoje wyrównane plonowanie i wysoki poziom plonu handlowego często jest wybierana do uprawy przemysłowej. Ponieważ wyróżnia się atrakcyjnym kolorem i smakiem, do swój ogródków chętnie wprowadzają ją ogrodnicy amatorzy.

Jest dosyć odporna na mniej sprzyjające warunki pogodowe – późną wiosną, pod warunkiem, że lato zapowiada się ciepłe, można z powodzeniem wyhodować ją w gruncie, na otwartej przestrzeni. Poleca się jednak uprawę pod osłonami, nawet w nieogrzewanych tunelach foliowych.

PAPRYKA, JAKIEJ NIE ZNAŁEŚ! DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ [QUIZ]

[1/12] Który kraj najbardziej przyczynił się do popularyzacji papryki w Europie?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki