Papryka Cyklon – najpopularniejsza odmiana papryki ostrej

Papryka ostra Cyklon Papryka ostra Cyklon

Spośród wszystkich odmian papryki ostrej Cyklon cieszy się największą popularnością. Nie ma dużych wymagań uprawowych i jest bardzo plenna. Jej owoce mają bardzo ostry smak, wspaniale więc nadają się do przemysłu przyprawowego.

Opis

Papryka Cyklon to odmiana papryki przeznaczona do uprawy w polu. Tworzy stosunkowo niskie rośliny, które charakteryzują się zwartym typem pokroju. Jest to odmiana wczesna, pierwsze zbiory pojawiają się na przełomie lipca i sierpnia.

Owoce mają stożkowaty kształt, są zwisające, niewielkie – osiągają długość między 7 a 10 centymetrów i od 30 do 40 gramów wagi. Zbierane mogą być już ciemnozielone owoce, ale skórka papryk w fazie dojrzałości fizjologicznej przyjmuje ciemnoczerwony kolor.

Papryka Cyklon wyróżnia się dość dużą plennością – z pojedynczej rośliny można uzyskać nawet kilogram owoców (od 25 do 35 sztuk).

Zastosowanie

Papryka Cyklon to jedna z najbardziej popularnych odmian papryki ostrej. Nadaje się do uprawy amatorskiej, ale dobrze sprawdzi się również w uprawie przemysłowej.

Zaleca się raczej uprawę w gruncie, nie nadaje się natomiast pod osłony. Lubi miejsca suche i nasłonecznione, poza tym nie ma dużych wymagań uprawowych.

Ze względu na swój ostry smak raczej nie nadaje się do spożycia bezpośredniego, bardziej polecana jest do przemysłu zielarskiego i jako surowiec na przyprawy. Po przetworzeniu zachowuje swój kolor i jędrność, szczególnie dobrze smakuje zakonserwowana albo suszona.

PAPRYKA, JAKIEJ NIE ZNAŁEŚ! DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ [QUIZ]

[1/12] Który kraj najbardziej przyczynił się do popularyzacji papryki w Europie?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki