Papryka typu habanero – najostrzejszy na świecie typ papryki używany jako przyprawa

Papryki typu habanero Papryki typu habanero

Papryka typu habanero szczególne uznanie znajdzie wśród miłośników piekielnych smaków. Jest bardzo ostra i najlepiej nadaje się do przyprawiania potraw różnego typu.

Można również zamarynować ją w całości, a przesiąkniętej aromatem i smakiem papryki marynaty używać jako przyprawy do bardzo ostrych sosów.

Właściwości i zastosowanie

Habanero to typ papryki ostrej, należy do najbardziej ostrych w smaku papryk na świecie. Wbrew powszechnym przekonaniom, nie pochodzi z Kuby, jej czerwone odmiany pochodzą z Karaibów, żółte i pomarańczowe – z Meksyku. Nie zawsze nadają się do uprawy się w klimacie Polski – potrzebują wysokiej temperatury i słońca.

Jej niektóre odmiany karłowate z powodzeniem można hodować na balkonie, a nawet w doniczkach na parapecie wewnętrznym, gdzie często spełniają funkcję rośliny ozdobnej. Większość odmian nadaje się jednak jedynie do uprawy w gruncie lub pod osłonami.

Przeciętna roślina papryki Habanero osiąga około 120 centymetrów wysokości. Charakteryzuje się szerokimi, ciemnozielonymi liśćmi. W przeciwieństwie do innych ostrych papryk, owoce nie mają kształtu wydłużonego stożka, przypominają raczej standardowe, tylko mniejsze papryki typu „blok”, osiągają długość od 2,5 do 6 centymetrów.

Wyróżniają się bardzo dużą zawartością kapsaicyny, która nadaje im bardzo ostry smak – większość odmian papryki Habanero z tego względu nie nadaje się do spożycia bezpośredniego, jedynie po przetworzeniu, albo sproszkowaniu w formie przyprawy.

Odmiany

Odmiany papryki habanero różnią się od siebie kolorami, kształtem i wielkością. Ich cechą wspólną jest niezwykle ostry smak – wszystkie wymienione niżej odmiany mają 10 poziom, najwyższy w dziesięciostopniowej skali pikantności papryki.

Red Savina – nie bez powodu znalazła się na szczycie tego zestawienia. Jest to najpopularniejsza odmiana papryki habanero. Znajduje się także na liście kilku najbardziej ostrych w smaku papryk na świecie. Jej poziom ostrości klasyfikuje się jako 10+, dlatego że zawartość kapsaicyny znacznie przekracza standardową skalę.

Powstała w 1994 roku i trafiła do księgi Guinnessa jako najostrzejsza papryka na świecie, w ostatnim dziesięcioleciu wyhodowano jednak odmiany jeszcze pikantniejsze. Owoc ma około 5 cm długości i 2,5 cm szerokości, jest czerwony, o cienkim miąższu. Może być uprawiana w doniczce, w domu lub na nagrzanym tarasie - wymaga temperatury około 25 stopni Celsjusza. Okres wegetacyjny tej odmiany wynosi mniej więcej 100 dni. Odmiana bywa wykorzystywana do produkcji policyjnych gazów pieprzowych.

czytaj dalej...

PAPRYKA, JAKIEJ NIE ZNAŁEŚ! DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ [QUIZ]

[1/12] Który kraj najbardziej przyczynił się do popularyzacji papryki w Europie?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki