Uprawa papryki chili w Polsce? To możliwe! Sprawdź sam
Papryka typu habanero – najostrzejszy na świecie typ papryki używany jako przyprawa
Zobacz także
Papryka typu habanero szczególne uznanie znajdzie wśród miłośników piekielnych smaków. Jest bardzo ostra i najlepiej nadaje się do przyprawiania potraw różnego typu.
Można również zamarynować ją w całości, a przesiąkniętej aromatem i smakiem papryki marynaty używać jako przyprawy do bardzo ostrych sosów.
Właściwości i zastosowanie
Habanero to typ papryki ostrej, należy do najbardziej ostrych w smaku papryk na świecie. Wbrew powszechnym przekonaniom, nie pochodzi z Kuby, jej czerwone odmiany pochodzą z Karaibów, żółte i pomarańczowe – z Meksyku. Nie zawsze nadają się do uprawy się w klimacie Polski – potrzebują wysokiej temperatury i słońca.
Jej niektóre odmiany karłowate z powodzeniem można hodować na balkonie, a nawet w doniczkach na parapecie wewnętrznym, gdzie często spełniają funkcję rośliny ozdobnej. Większość odmian nadaje się jednak jedynie do uprawy w gruncie lub pod osłonami.
Przeciętna roślina papryki Habanero osiąga około 120 centymetrów wysokości. Charakteryzuje się szerokimi, ciemnozielonymi liśćmi. W przeciwieństwie do innych ostrych papryk, owoce nie mają kształtu wydłużonego stożka, przypominają raczej standardowe, tylko mniejsze papryki typu „blok”, osiągają długość od 2,5 do 6 centymetrów.
Wyróżniają się bardzo dużą zawartością kapsaicyny, która nadaje im bardzo ostry smak – większość odmian papryki Habanero z tego względu nie nadaje się do spożycia bezpośredniego, jedynie po przetworzeniu, albo sproszkowaniu w formie przyprawy.
Odmiany
Odmiany papryki habanero różnią się od siebie kolorami, kształtem i wielkością. Ich cechą wspólną jest niezwykle ostry smak – wszystkie wymienione niżej odmiany mają 10 poziom, najwyższy w dziesięciostopniowej skali pikantności papryki.
Red Savina – nie bez powodu znalazła się na szczycie tego zestawienia. Jest to najpopularniejsza odmiana papryki habanero. Znajduje się także na liście kilku najbardziej ostrych w smaku papryk na świecie. Jej poziom ostrości klasyfikuje się jako 10+, dlatego że zawartość kapsaicyny znacznie przekracza standardową skalę.
Powstała w 1994 roku i trafiła do księgi Guinnessa jako najostrzejsza papryka na świecie, w ostatnim dziesięcioleciu wyhodowano jednak odmiany jeszcze pikantniejsze. Owoc ma około 5 cm długości i 2,5 cm szerokości, jest czerwony, o cienkim miąższu. Może być uprawiana w doniczce, w domu lub na nagrzanym tarasie - wymaga temperatury około 25 stopni Celsjusza. Okres wegetacyjny tej odmiany wynosi mniej więcej 100 dni. Odmiana bywa wykorzystywana do produkcji policyjnych gazów pieprzowych.
czytaj dalej...