Ogórek Śremski – popularna i niezwykle plenna odmiana konserwowa

Odmiana Śremska od wielu lat cieszy się uznaniem hodowców. Jeszcze niedawno wiodła prym wśród konserwowych odmian ogórków, obecnie coraz częściej zastępuje się ją jej genetycznym następcą – ogórkiem Śremianin, który charakteryzuje się większą odpornością na choroby.

Pokrój

Roślina wyróżnia się silnym wzrostem i dużą plennością, tworzy prawie wyłącznie kwiaty żeńskie, z których powstają cylindryczne owoce bez szyjki, z charakterystyczną, lekko zaokrągloną nasadą.

Ogórki te charakteryzują się małą, pełną komorą nasienną. Skórka dojrzałego owocu ma żywy, zielony kolorem z jasnymi smugami sięgającymi mniej więcej połowy długości, utrzymuje kolor do końca okresu wegetacji i nie wykazuje tendencji do żółknięcia.

Owoce pokryte są licznymi brodawkami o dość dużym rozmiarze, z których wyrastają białe, kłujące kolce. 

Zastosowanie

Ogórki Śremskie poleca się do konserwowania, ale sprawdzają się również w kwaszeniu. Odmiana charakteryzuje się dużym plonem, chociaż wymaga gleb żyznych i przewiewnych.

Nadaje się do uprawy w niskich, przewiewnych tunelach, gdzie bardzo wcześnie zaczyna owocować. Jest dosyć odporna na choroby typowe dla roślin dyniowatych, ale może wymagać profilaktycznej ochrony chemicznej.

Jest to bardzo stara odmiana, która przez wiele lat zajmowała pierwsze miejsce wśród najczęściej kupowanych odmian ogórków. Na jej podstawie powstała inna, bardzo podobna w pokroju, ale bardziej odporna na choroby, odmiana Śremianin.

OCEŃ SWÓJ STAN WIEDZY NA TEMAT OGÓRKÓW! [QUIZ]

[1/10] Ogórki pochodzą z:

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki