Ogórek Parys – uniwersalna i łatwa w uprawie odmiana zalecana do uprawy amatorskiej
Ogórek Wisconsin – jedna z najstarszych i łatwych w uprawie odmian
Zobacz także
Wisconsin to jedna z najstarszych odmian ogórka, które obecnie cieszą się dużą popularnością. Jest to odmiana nie przysparzająca problemów w uprawie. Ogórki Wisconsin są niezwykle uniwersalne – mogą być wykorzystane i do konserwowania i do kwaszenia.
Opis
Dojrzałe owoce ogórka Wisconsin pojawiają się średnio wcześnie. Ich rośliny nie mają wysokiej siły wzrostu, nie mają także tendencji do nadmiernego wypuszczania pędów bocznych.
Owoce są bardzo wyraźnie żebrowane, ich powierzchnia pokryta jest nielicznymi, ale bardzo dużymi brodawkami, które mogą być rozsiane po całej ciemnozielonej skórce. Dojrzałe egzemplarze mogą mieć jaśniejsze smugi, które sięgają do mniej więcej ½ długości owocu.
Ogórki Wisconsin osiągają od 12 do 15 centymetrów długości. Jest to odmiana bardzo plenna, o dobrej strukturze plonu ogólnego i wysokim odsetku plonu handlowego.
Zastosowanie
Ogórki Wisconsin z założenia przeznaczone są do kwaszenia. Dobrze jednak sprawdzają się także jako ogórki sałatkowe, nie mają nadmiernej goryczki, więc można spożywać je na surowo, jako dodatek do sałatek czy kanapek. Owoce nadają się także do zamrożenia.
Ich popularność wynika z bardzo wysokiej zdrowotności – nie ulegają parchowi dyniowatych ani mozaice wirusowej, więc nie potrzebują dodatkowej ochrony chemicznej, co pozwala znaczniej obniżyć koszty uprawy. Nie wykazują jednak zwiększonej odporności na mączniaka rzekomego.