Papryka Rokita – odmiana papryki ostrej o dość łagodnym smaku

Papryka ostra Rokita Papryka ostra Rokita

Ta ciemnoczerwona papryczka swoim wydłużonym kształtem przypomina typowe ostre papryki. Papryka Rokita jednak, trochę wbrew swojej nazwie, wyróżnia się niezbyt ostrym smakiem. Nadaje się nie tylko na przyprawy, dobrze smakuje również zamarynowana albo grillowana.

Opis

Rokita to wczesna odmiana papryki ostrej. Poleca się ją szczególnie do uprawy w gruncie. Tworzy dość wysokie do 50 centymetrów rośliny, które jednak mają na tyle sztywne łodygi, że nie wymagają podpór.

Wcześnie pojawiające się owoce mają wydłużony kształt i osiągają długość od 12 do 18 centymetrów i od 25 do 30 gramów masy.

Dojrzałe papryki mają skórkę o żywym, czerwonym kolorze, nieco połyskliwą i niezbyt szeroką ściankę – osiąga grubość d 2 do 3 milimetrów. Jest dosyć plenna, plonuje dość równo od lipca do września.

Zastosowanie

Spośród wszystkich odmian papryki ostrej Rokita wyróżnia się stosunkowo łagodnym smakiem. Jest bardzo smaczna i nadaje się do spożycia bezpośredniego, zarówno na surowo, w formie duszonej lub grillowanej.

Dobrze nadaje się także do przetworzenia – świetnie sprawdza się konserwowana w całości lub zamarynowana jako część kompozycji sałatkowych.

Odmiana papryki Rokita nadaje się przede wszystkim do uprawy w gruncie, raczej nie poleca się wysadzania jej pod osłony. W małym stopniu przydatna jest w uprawie przemysłowej, sprawdza się jednak w ogódkach amatorskich.

PAPRYKA, JAKIEJ NIE ZNAŁEŚ! DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ [QUIZ]

[1/12] Który kraj najbardziej przyczynił się do popularyzacji papryki w Europie?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki