Sałata Królowa Lata – popularna odmiana możliwa do uprawy przez cały okres wegetacyjny
Sałata Justyna – niezwykle plenna odmiana masłowa o długim terminie przechowywania
Zobacz także
Sałata Justyna jest warta polecenia nie tylko profesjonalistom, ale także ogrodnikom amatorom. Nie ma dużych wymagań glebowych i bardzo dobrze udaje się wysiana w każdym etapie okresu wegetacyjnego – równie dobrze smakuje wczesną wiosną, jako nowalijka, i po ostatnim, jesiennym zbiorze.
Opis
Sałata Justyna cieszy się dużą popularnością ze względu na swoją plenność. Plon handlowy dorównuje prawie plonowi, jaki uzyskuje się z odmiany Syrena, która jest po tym względem traktowana jako wzorcowa odmiana sałaty masłowej.
Charakteryzuje się dużymi główkami o masie średniej od 300 do 400 gram. Liście ułożone są dość luźno, mają jasny żółtozielony kolor. Jest to odmiana niezwykle odporna na wybijanie w kwiatostan, nawet przy bardzo wysokiej temperaturze.
Nie należy do najwcześniejszych – okres wegetacyjny sałaty Justyna wynosi od 40 do 45 dni po wysianiu.
Zastosowanie
Największym atutem sałaty Justyna jest jej długotrwała przydatność do konsumpcji. Odmiana w równie wysokim stopniu nadaje się zarówno do wczesnowiosennego i wiosennego zbioru, jak i do siania z przeznaczeniem na zbiór wcześniejszy.
Nawet w wysokich temperaturach nie ma tendencji do wybijania w kwiatostan i długo zachowuje dobry smak. Można ją uprawiać zarówno w gruncie jak i w ogrzewanych i nieogrzewanych tunelach foliowych. Wykazuje dużą odporność na cztery występujące w Polsce rasy mączniaka rzekomego.