Sałata Justyna – niezwykle plenna odmiana masłowa o długim terminie przechowywania

Sałata Justyna jest warta polecenia nie tylko profesjonalistom, ale także ogrodnikom amatorom. Nie ma dużych wymagań glebowych i bardzo dobrze udaje się wysiana w każdym etapie okresu wegetacyjnego – równie dobrze smakuje wczesną wiosną, jako nowalijka, i po ostatnim, jesiennym zbiorze.

Opis

Sałata Justyna cieszy się dużą popularnością ze względu na swoją plenność. Plon handlowy dorównuje prawie plonowi, jaki uzyskuje się z odmiany Syrena, która jest po tym względem traktowana jako wzorcowa odmiana sałaty masłowej.

Charakteryzuje się dużymi główkami o masie średniej od 300 do 400 gram. Liście ułożone są dość luźno, mają jasny żółtozielony kolor. Jest to odmiana niezwykle odporna na wybijanie w kwiatostan, nawet przy bardzo wysokiej temperaturze.

Nie należy do najwcześniejszych – okres wegetacyjny sałaty Justyna wynosi od 40 do 45 dni po wysianiu.

Zastosowanie

Największym atutem sałaty Justyna jest jej długotrwała przydatność do konsumpcji. Odmiana w równie wysokim stopniu nadaje się zarówno do wczesnowiosennego i wiosennego zbioru, jak i do siania z przeznaczeniem na zbiór wcześniejszy.

Nawet w wysokich temperaturach nie ma tendencji do wybijania w kwiatostan i długo zachowuje dobry smak. Można ją uprawiać zarówno w gruncie jak i w ogrzewanych i nieogrzewanych tunelach foliowych. Wykazuje dużą odporność na cztery występujące w Polsce rasy mączniaka rzekomego.

SĄDZISZ, ŻE O SAŁACIE WIESZ JUŻ WSZYSTKO? PRZEKONAJ SIĘ! [QUIZ]

[1/13] Czy kupioną sałatę należy przechowywać w workach foliowych?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki